Historie firmy Nutrego

Klinická výživa Nutrego se vyrábí v Opočně, na moderních výrobních linkách mlékárenského závodu Bohemilk a.s. Toto místo je spjato s výrobou mlékárenských výrobků a speciální výživy už velmi dlouho. Vůbec poprvé se zde mlékárenské výrobky začaly vyrábět v roce 1936. O 12 let později, v roce 1948, zde odstartovala výroba kojenecké výživy SUNAR („SUšené NÁRodní“), která představovala náhradu stravy pro kojence při nedostatečném kojení, a živili se jí v té době téměř všichni kojenci v Československu. Sunar se v Opočně vyráběl až do roku 1976, tedy dlouhých 28 let. Postupem času se v místní mlékárně začalo pracovat také na vývoji a výrobě speciální výživy pro nemocné děti postižené např. metabolickými vrozenými vadami, fenylketonurií nebo galaktosidásií.

Mlékárenské závod měl k dispozici veškeré moderní technologie jak pro výrobu, tak i balení mlékárenských výrobků a kojenecké výživy. Na jednom místě vyráběly SUNAR (sušené mléko plnotučné), SUNARKA (sušená směs sušeného mléka, piškotů a cukru s vanilkovou příchutí), FEMINAR (mléko, sój. olej, laktóza, syrovátková bílkovina, maltodextrin, vitamíny B6, C), EVIKO (sušené plnotučné mléko), LAKTON (sušené zakysané mléko), RELAKTON (sušené okyselené mléko s maltodextrinem, cukrem a kys. mléčnou).

V 90. letech byla mlékárna v Opočně ve vlastnictví společností NUTRICIA a FRIESLAND. Od června 2005 patří společnosti BOHEMILK, která je součástí české skupiny InterLacto Group. Nutrego se na výrobních linkách mlékárny vyrábí od roku 2018.