Dysfagie - poruchy polikání

Dysfagie je porucha, která se projevuje váznutím sousta při polykání a vracením se sousta z jícnu do úst. Nejčastěji je tedy dysfagie způsobena onemocněním nervo-svalového systému, gastroezofageálním refluxem či nádory v oblasti úst a krku. Tedy stavy, které mají za následek nefunkčnost či zúžení jícnu. U starších pacientů jsou dysfagií nejvíce postižení lidé trpící Parkinsonovou chorobou a také lidé po mozkové mrtvici.

Podvýživa, záněty dýchacích cest, dehydratace či záněty dutiny ústní způsobené kvasinkami – to jsou nejčastější rizika doprovázející dysfagii. Nejzávažnější komplikací při potížích s polykáním je tzv. aspirace, vdechnutí sousta do dýchacích cest. Nejčastěji postihuje pacienty po mozkové příhodě či ozařování v oblasti hlavy a krku, kteří sousto dobře necítí nebo jej nedokážou správně polknout a chybí jim i reflex obranného kašle. Následkem toho bývá zápal plic způsobený jídlem v plicích.

Dysfagie přináší při špatné diagnostice a léčbě lidem řadu útrap. Potíže s polknutím, kašlání během jídla, změna hlasu, vytékání jídla nebo pití z úst, úbytek na váze – to jsou jen některé z nich. Člověk s těmito obtížemi trpí i sociálními problémy, protože se často vyhýbá stravování ve společnosti. 

Důležitým krokem pří léčbě dysfagie je vhodná nutriční terapie, která pacientovi usnadní polykání, doplní živiny chybějící živiny a pomůže s jeho uzdravením. Klinická výživa nutrego FORTE je pro pacienty trpící dysfagií optimálním řešením. Podávat se dá doplňkově či jako kompletní výživa, dobře se polyká a je snadno stravitelná. 

Žádná položka