Dysfagie - poruchy polikání

Dysfagie je porucha, která se projevuje váznutím sousta při polykání a vracením se sousta z jícnu do úst. Nejčastěji je tedy dysfagie způsobena onemocněním nervo-svalového systému, gastroezofageálním refluxem či nádory v oblasti úst a krku. Tedy stavy, které mají za následek nefunkčnost či zúžení jícnu. U starších pacientů jsou dysfagií nejvíce postižení lidé trpící Parkinsonovou chorobou a také lidé po mozkové mrtvici.

Podvýživa, záněty dýchacích cest, dehydratace či záněty dutiny ústní způsobené kvasinkami – to jsou nejčastější rizika doprovázející dysfagii. Nejzávažnější komplikací při potížích s polykáním je tzv. aspirace, vdechnutí sousta do dýchacích cest. Nejčastěji postihuje pacienty po mozkové příhodě či ozařování v oblasti hlavy a krku, kteří sousto dobře necítí nebo jej nedokážou správně polknout a chybí jim i reflex obranného kašle. Následkem toho bývá zápal plic způsobený jídlem v plicích.

Dysfagie přináší při špatné diagnostice a léčbě lidem řadu útrap. Potíže s polknutím, kašlání během jídla, změna hlasu, vytékání jídla nebo pití z úst, úbytek na váze – to jsou jen některé z nich. Člověk s těmito obtížemi trpí i sociálními problémy, protože se často vyhýbá stravování ve společnosti. 

Důležitým krokem pří léčbě dysfagie je vhodná nutriční terapie, která pacientovi usnadní polykání, doplní živiny chybějící živiny a pomůže s jeho uzdravením. Klinická výživa nutrego FORTE je pro pacienty trpící dysfagií optimálním řešením. Podávat se dá doplňkově či jako kompletní výživa, dobře se polyká a je snadno stravitelná. 

FORTE

6 příchutí

Nutričně kompletní hyperkalorická výživa s vysokým obsahem bílkovin bez vlákniny určená při podvýživě nebo jejím riziku u pacientů se zvýšenými nároky na množství proteinu a energie ve stravě. Nutrego FORTE je možné použít i u pacientů v rámci zlepšení nutričního stavu před a/nebo po operaci. Neobsahuje lepek ani laktózu, je tedy vhodná při laktózové intoleranci nebo celiakii.

Potravina pro zvláštní lékařské účely.

Nutriční hodnoty 330 ml:
energie: 667 kcal, bílkoviny: 28 g, tuky: 26,4 g, sacharidy: 79,2 g, z toho cukry: 52,1 g
Nutriční hodnoty 200 ml:
energie: 404 kcal, bílkoviny: 17 g, tuky: 16 g, sacharidy: 48 g, z toho cukry: 32 g

• Doporučená denní dávka 330 ml:
1 balení při doplňkové výživě, 3 balení při kompletní výživě
• Doporučená denní dávka 200 ml:
1-2 balení při doplňkové výživě, 3-4 balení při kompletní výživě

• 6 příchutí: čokoláda, oříšek, vanilka, lesní jahoda, meruňka, cappuccino

Prodejní balení: 330 ml, 200 ml, 12 x 330 ml, 12 x 200 ml
Více >>

Kód produktu: P00002

0 Kč